Food Coop Film Gösterimi Düzenledik

Göztepe Kooperatifi Girişimi olarak 15 Aralık 2018’de, Kadıköy Kent Konseyi toplantı salonunda  “Food Coop” belgesel filminin gösterimini düzenledik. ABD’de 1973 yılında kurulmuş olan “Park Slope” kooperatifini anlatan film, kooperatiflerin olanakları ve zorlukları üzerine oldukça kafa açıcı pratikler barındırıyor.

Hali hazırda kentsel dönüşüm kıskacında olan bir mahallede, temiz, sağlıklı, adil fiyatlı, aracısız gıdaya olan talebin gönüllülük temelinde yürütülmesini izlerken yaşadığımız sıkıntıların ve bazı sorunlara bulduğumuz çözümlerin ne kadar ortak olduğunu görmüş olduk. Kendi kurduğumuz örgütlenmelerde sürekliliği sağlamakta zorlanırken, 45 yıldır devam eden bir deneyimi izlemek oldukça heyecan vericiydi. 16 Bin ortaklı bir kooperatif olması sebebiyle de büyük ölçekli örgütlenmelerin nasıl olması gerektiği konusunda bizlere ilham verdi.

Film içerisinde yer alan disiplin komitesi ise; bizim de oldukça zorlandığımız sorumluluk alma konusuna çeşitli çözümler sunuyor. Günümüz toplumunda en değerli varlık olarak görülen zaman meselesi film boyunca oldukça iyi işlenmiş. Kooperatif, semt sakinlerinin özne olmasını sağlarken, farklı çeşitte/fiyatta ürün tedarik ederek tüketim alışkanlıklarımızı da sorgulatıyor. Film’i izledikten sonra 2017 yılı Temmuz ayında başlattığımız çalışmamızla, mahallemizde dayanışma temelli bir kooperatif kurma yolunda daha emin adımlar atacağımız kuşkusuz…