Gerçek Bir Dayanışma Örneği: YerDeniz Kooperatifi – Kadıköy Life Dergisi

Röportaj: Pınar Baltacı

Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan kooperatifçilik, Gezi Direnişi’nin ardından bir araya gelen mahalle forumları gönüllülerinin gayretleriyle yeniden canlanıyor. Özellikle Kadıköy’de kurulan kooperatifler, hem gıda hem de sosyal hizmet alanındaki çalışmalarıyla mahallelerde dayanışma ağını büyütüyor.

2019 yılının nisan ayında Rasimpaşa Mahallesi’nde hizmete giren YerDeniz kooperatifi de bu misyon kapsamında faaliyet gösteriyor. Çeşitli çalışma grupları, sendikalar ve meslek örgütlerinde çalışmalar yürüten Kadıköylülerin emekleriyle kurulan YerDeniz Kooperatifi; kendilerini ‘yaşamı örgütlemek için mütevazi bir adım atan, dayanışmacı bir topluluk’ sözleriyle anlatırken, mahalleye yeni bir misyon kazandırmak gibi bir görev de yükleniyor. Bu bağlamda YerDeniz Kooperatifi kurucularından Oktay Tüm ve Başak Salihler Gülbir ile bir araya geldik.

YERDENİZ ATÖLYE DE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

YerDeniz Kooperatifi’ni Yeldeğirmeni’nde kurmak için yola çıktıklarını ifade eden Başak Salihler Gülbir, “Bir yılı aşkın süredir buradayız. Zamanla mahalleliyle birlikte yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde çok sayıda semt sakinine ulaşma imkanı bulduk. Pandemiden önce atölyeler, gıda ve kooperatif üzerine söyleşiler düzenliyorduk. Bazı atölyeleri direk mahalle sakinleri düzenledi hatta. Turşu yapmayı bilen komşu teyzelerden turşu kurmayı öğrendik. Bunun yanında Rasimpaşa Mahallesi Afet Grubu da toplantı ve eğitimlerini burada organize etti. Kısa sürede sadece gıda kooperatifi olarak kalmadık ve bir de YerDeniz Atölye’yi kurduk. YerDeniz, esasında Sosyal Hizmet ve İşletme Kooperatifi olarak geçiyor. Bu yönüyle içimizde teknik elemanlar grubumuz var. İlk iş olarak buranın arka bahçesinde paletlerden mobilyalar tasarladılar ve bir de kafe işlevini kazandık. Göztepe Kooperatifi ile ise minder atölyesi yaparak minderlerimizi ürettik. YerDeniz Kooperatifi, gerçek bir dayanışma örneği oldu” dedi.

GIDA EGEMENLİĞİ VE YAŞAMI ÖRGÜTLEYEBİLMEK İÇİN…

Kooperatifçilik kavramına dair genel bilgiler sunan Oktay Tüm ise şunları söyledi: “Kooperatifçilik hareketi, dünyada 1800’lü yıllardan bu yana var. Aracıları tamamen ortadan kaldıran bir çalışma bu… Son yıllarda Türkiye ilçelerinde de tüketim kooperatifleri kurulmaya başladı. Ürünleri hiçbir aracı olmadan, doğrudan üreticiden alıyor ve tüketicilere sunuyoruz. Hem bu süreçte üreticilerin üretim süreçlerine de hakim olabiliyoruz. Özellikle yerel tohumdan üretim yapan ve böcek öldürücü kullanmayan üreticilerle alışverişte bulunuyoruz. Kırdan kente, kentten kıra bir dayanışma ağının sürdüğünü söyleyebiliriz. Gıda egemenliğini ve yaşamı birlikte örgütleyebilmek için kır-kent ağında çalışmalara da başladık ve düzenli toplantılarımızı sürdürüyoruz.”

YerDeniz Kooperatifi’nde tüm temel ihtiyaçları bulabiliyorsunuz. Örnek Ürünler şöyle: Süt, yumurta, yağ, yaş sebze, peynir ve zeytin çeşitleri, çay ve bal çeşitleri ve hatta Meksika kahvesi… Daha fazlası için YerDeniz Kooperatifi’nin kapısını çalarak, hem sağlıklı beslenme hem de dayanışma ağını büyütebilirsiniz…

Kaynak: https://www.yumpu.com/tr/document/read/64252966/kadikoy-life-eylul-ekim-2020 sayfa:44