Defne Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi

(Nar ekşisi, baharatlar, halhali zeytin)

Defne Kadın Kooperatifi Antakya’nın Defne ilçesi köylerinde tarımla uğraşan kadınlar tarafından 2014 yılında kurulmuş. Kooperatifleşme süreci daha eskiye dayanıyor, 2010 yılında çalışmalara başlayıp 2012’de dernekleşiyor sonrasında kooperatif kurarak kendi emeklerine daha uygun bir örgütlenme modeli gerçekleştiriyorlar.

Kooperatifin Defne ilçesindeki üretim atölyesinde, kadınların ürettiği tarımsal ürünleri işliyor ve satışa sunuyorlar.

Ortakları sadece kadınlardan oluşan Defne Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi zeytin ve zeytinyağı üretimi için 2014 yılında organik sertifika ve organik paketleme izni almış.

Tıbbi, aromatik amaçla kullanılan bitkiler ve baharatların çoğu doğadan toplanıyor. Elma ve portakal büyük ölçüde ortakların kendi bahçelerinden toplanarak bir kısmı köy halkından alınarak kurutma yapılıyor. Hurma kurusu da yöredeki köylülerden alınan hurmanın,  kooperatif ortağı kadınlar tarafından  kurutulup ambalajlanması ile raflara geliyor.

Nar ekşisi için narlar yıkanıp, taneleri ayıklanır, süzgeçten sıkılarak ateşte kaynatılır. Köpüğü alınarak uzun süre kaynatılıp göz kararı kıvamı ayarlandıktan sonra paketlenir.