Devrek Güneşi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

(Bulgur, Buğday unu, Tarhana, Erişte, Reçel, Sirke, Kızılcık Ekşisi)

Devrek Güneşi, kadın emeğine ve kendi doğal geleneksel üretimlerine sahip çıkarak kolektif örgütlenmeyi tercih eden bir kadın kooperatifidir. Zonguldak’ın Devrek İlçesi köylerinde tarımla uğraşan kadınlar, bireysel olarak ürettikleri ürünlerin satışını yapacak pazar bulamayınca kolektif çalışmaya karar verir ve Mart 2010’da 8 çiftçi ortakla S.S. Devrek Merkez Dedeoğlu ve Çolakpehlivan Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni (Devrek Güneşi) kurarlar.

Kiraladıkları kullanılmayan bir köy okulunda tarhana, erişte, reçel, pekmez, Devrek merkezdeki atölyelerinde de diğer ürünlerini üretiyorlar.

Amaçları üretim alanlarını geliştirerek gelecek nesillere kültürel ve sosyal değerlerini aktarmak olan Devrek Güneşi bölgelerinde doğalında bolca yetişen kızılcıktan çeşitli ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Ürünlerinde kullandıkları tereyağı, yoğurt meyve ve çeşitli sebzeleri kendi geleneksel yöntemleri ve tohumlarıyla üretiyorlar. Çeşitli yerel buğdaylarının ekimini yaparak üretimlerinde kullandıkları unu hazırlamak için çalışmalarını sürdüren Devrek Güneşi bunu güneş enerjisiyle çalışan bir değirmen inşa ederek çoğu kadınlardan oluşan çiftçilerinin ürünlerini değer katacak alanlar açmaya devam ediyor.