Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi

(Çankırı Kayatuzu)

Çankırı kayatuzu doğal bir üründür. 4000 yıldır Hititler döneminden beri işletilen mağaradan çıkarılmaktadır. Eldivan Kadın Kooperatifi güvenilir oldukları bilinen ailelerin tuz öğütme tesislerinden bu tuzu ince ve kalın olmak üzere iki boyda almakta ve paketlemektedir.  Tuz doğal olduğu için Alüminyum silikat (topaklanma önleyici) ve iyot gibi herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Çankırı kaya tuzu toplam 84 mineral içerir, kristal özelliğe sahip doğal bir tuzdur. Himalaya tuzu 85 mineral içermektedir. Aradaki tek fark Demir oksittir. Himalaya tuzuna pembe rengi veren de bu maddedir. Bu muhteşem özelliği ile Çankırı kayatuzu insan vücudunda bulunan ve ihtiyaç duyulan 92 mineral ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılanmasını sağlamaktadır.

Tuz gıdaları tatlandırmak ve saklamak için kullanılmaktadır. İçerdiği elementlerin dağılımına bağlı olarak farklı renklere sahip olabilmektedir. 

Tuz nem ve sudan uzak tutulduğu sürece bozulmaz. Ancak ince tuz topaklanma önleyici madde içermediği için hava ile temasta nem alır. Sertleşmemesi için birkaç gün serilmesi ve karıştırılması gerekmektedir. İri çekilmiş olan boyut içinse öğütücü değirmen tuzluklar kullanılabilir.