Güleç Köy

(Domates salçası, acı-tatlı biber salçası)

Güleçköy Diyarbakır Kayapınar İlçesi Çınar Köyünde kadınlar ve mevsimlik tarım işçisi ailelerin birlikte üretim ve planlama yaptıkları bir üretim tesisi. Çevre illerden ve köylerden ürün alım garantisi vererek hammadde temini yapıp işleme yapılıyor. 

Bölgede tarım ve hayvancılık yapılması kamu eliyle zorlaştırılınca aileler yaşamak için mevsimlik işçiliğe gitmek zorunda kalıyor. Güleç Köy’ün kurucusu Özlem Külahcı ekilen domates, biber için alım garantisi ve işlemede de istihdam yaratma çabalarıyla ailelerin kendi toprağında üretim yapmasını mümkün kılmış.

Salçalar, Manisa’ya mevsimlik işçi olarak giden bir ailenin kendi köyünde kalarak doğal ve geleneksel yöntemlerle ürettiği domates ve biberlerle güneşte kurutma yöntemiyle üretilmekte. Yerelde üretim bu şekilde mümkün olunca iki mevsimlik işçi aile daha bu sürece katılmış. 

Sadece kadınlardan oluşan işletmede sosyal güvencenin de sağlanmış olması, yerelde kendileri için alternatif üretimin birlikte örülmesi için önemli bir örnek teşkil etmekte.