Koray’s Farm, Sakarya Küçük Üretici Dayanışma Ağı

(Yumurta)

Yumurta üreticimiz Koray Nurtuğ, eskiden Gemi Makine Mühendisi iken işi bırakıp köye yerleşmiş ve yaklaşık 4 senedir doğal yumurta üretimi yapıyor. Yumurtalar Adapazarı Söğütlü’deki çiftlikten geliyor.

Çiftlikte bulunan tavuklar farklı cinslerden, doğal olarak yetiştirilmiş köy tavukları. Şu an çiftlikte 5 ayrı kümeste 1200 civarı tavuk var. Tavuklar rahat edebilsin diye kümes sayısı artırılmış. Çiftlikte tavuk kapasitesinde artırım söz konusu olduğunda var olan tavuklar yeterli olmaz ise komşu köylerden tavuk getiriliyor. Bağışıklık sistemi düşük olan fabrika tavukları hastalık taşıması nedeniyle alınmıyor.  Köy tavukları yerel floraya uyum sağladığından, ekosistemde yer alan herhangi bir bakteri veya virüse karşı daha dirençli olurken, fabrika tavukları kolaylıkla hastalanabiliyor. 

Tavuklar sabah gündoğunca araziye çıkıyorlar, akşam hava karardığında yeniden kümese dönüyorlar. Tavukların gezdiği 14 dönüm alanda sınırlama yok. Tavukların bağışıklık sistemini artırmak için sirke vb. ürünler kullanılıyor. Tavuklar, çörek otu, nar çekirdeği, kuşburnu, kabak çekirdeği, ısırgan tohumu, yerli mısır, çimlendirilmiş arpa gibi doğal ürünlerden oluşan yemlerle besleniyor. Bunların dışında tavukların sindirimlerini kolaylaştırmak için doğada var olan bacillus grubu mantarlardan elde edilmiş enzimler veriliyor. Hiçbir şekilde hayvansal kaynaklı protein, kimyasal veya sentetik katkı maddeleri kullanılmıyor. Tavuklar haftada birgün koyun gübresi ve çay atığının üzeri örtülerek elde edilen böcek ve solucanlarla besleniyorlar.

Doğal maddelerden üretilen yemlerle beslenen tavuklar geç gelişiyor fakat uzun ömürlü oluyorlar. Böylece yumurtlama doğal gelişiminde başlıyor. Yumurtanın lezzeti de doğallığından ve tazeliğinden geliyor.