S.S. Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

(Domates, biber, acı biber salçası, kahvaltılık acı sos)

1974 yılında Bursa’nın İnegöl İlçesi’nin Kulaca Köyü’nde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak kurulmuş. Bursa`nın İnegöl, Yenişehir, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ile Konya`nın Akşehir ilçelerinde üretilen domates ve acı biberi salçaya dönüştürüyor.

Bölgedeki çiftçilere daha fazla nasıl faydalı olabiliriz diye yola çıkan kooperatif 15 yıl önce Hollanda`ya acı biber salçası ihracatına başlıyor ve her yıl gönderi miktarını artırarak devam ediyor. Başta bölgenin kadınları olmak üzere yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlıyor. 

Kooperatife ortak çiftçilere eğitim aldırılarak ‘Sürdürülebilir Çiftçi Sertifikası’ ile ürün yetiştirilmesi sağlanmış. Fidelerini kendileri yetiştiriyor ve hayvan gübresi kullanıyorlar.

Salçalar, sağlık açısından en uygun yöntemle ısıl işlem görmeden üretiliyor. Sebzeler hızlıca yıkanıp kapalı kazanlara aktarılıyor. Düşük ısıda uzun süre ısıtılarak pişirme sağlanıyor. Buhar hızlıca tahliye edilerek tuz eklenip ve kavanozlara aktarılıyor.

Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bölgelerinde daha çok istihdam sağlamak, gençleri yerelde tutabilmek ve ekonomik getiri sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.