S.S. Merkez Menteşe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

(Mısır unu, karakılçık bulguru, meyve kuruları)

Merkez Menteşe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 2015 yılında kadın girişimi olarak kurulmuş bir kooperatif. Kooperatif ortaklarının yarısı kadın olmak üzere 54 ortağı bulunuyor ve yönetim kurulu sadece kadınlardan oluşuyor. Amaçları Muğla’nın üretici kadınlarının tarımsal üretimlerini işlenmiş ürünlere dönüştürerek kadınların işgücüne katılmalarına katkı sağlamak.

Yerel tohumlar, kooperatif ortaklarından ve köylülerden toplanarak ekilmiş. Ekim öncesinde tarlanın sürülmesi ve fasulye, kabak gibi kardeş bitki ekerek, yabani ot mücadelesini geleneksel yöntemlerle yapıyorlar.  Elde edilen mahsul ,su değirmeninde işleniyor ve kooperatif ortakları tarafından paketlenerek bizlere ulaşıyor.

Hedefleri yakınlarında bulunan Seki Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile çalışma yürüterek, hem kooperatifler arası işbirliğini artırmak hem de kontrollü, ilaçsız üretimin çoğalmasını sağlamak. Kadınların aktif rol aldığı bir kooperatif olarak üretici kadınlara yaratılan istihdama Muğla Büyükşehir Belediyesi meyve-sebze kurutma tesisinin kapılarını açarak desteğini sunuyor.