S.S Of Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

(Siyah, yeşil çay)

S.S Of Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 1989 yılında kurulmuş ve 1990 yılı yaş çay sezonunda üretime başlamıştır. 1268 ortaklı, tam donanımlı bir tesise sahip olan Özçay Kooperatifi; çalışanlarının, toplumun, ürünü kullananların sağlığına özen göstermektedir. Üretimin her safhasında üretim gereklerine özen göstererek kullanıcılara uygun ürün yelpazesi oluşturmuştur. İnsanların kullanımına sunulan ürünler, kaliteli ürünleri üretmekten ödün vermeden toplanan iki buçuk yaprak çaydan katkısız ve doğal yöntemlerle üretilmektedir. Yeşil çay üretimi 2018 yılında dünya inovasyon ödülü almıştır.

Karadeniz bölgesi dünyada çay üretilen bölgeler arasında kışın kar yağışı almasından dolayı doğal olarak toprak temizlemesinin yapıldığı bir bölgedir. Çay tarlaları yaklaşık 6 ay nadasta kalmaktadır.  Kimyasal zehir kullanmaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Çay üretiminde yılda üç kez hasat yapılmaktadır. Özçay Kooperatifinin ortakları hasattan önce gübreleme ve fiziksel yöntemlerle yabani ot ayrıştırması yapmaktadırlar. 

Özçay Hediye doğal yaş çaya, çiğ düşmeden toplanan iki buçukluk yapraklı kısımlarından çayın en makbul yeri sayılan üst filizinden oluşuyor. Birinci sınıf çaylar kurutulup harmanlanarak özel bir lezzet ve burukluk oluşturulmuş. Çay filizi ise doğal yaş yapraklardan elde edilen kuru çayların harmanlanması ile elde edilir.