S.S. Vakıflı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

(Reçel, meyve suyu konsantresi, nar ekşisi)

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan ve nüfusu ve geliri azalan Vakıflı Köyü’nde dayanışmayı artırmak üzere Vakıflı Köyü Kooperatifi 2004 yılında kuruldu. 2005 yılında Kadınlar Kolu’nun kurulmasıyla kooperatifin çalışmaları hareketlenmeye ve çeşitlenmeye başladı. Kooperatifin kadınlar kolu 5 kadınla başlamış artarak 30 kadına ulaşmış. Kadınlar; evlerinde reçel, defne sabunu, meyve suyu, defne yağı, nar ekşisi ve 17 çeşit likör üretiyorlar. 2004’ten beri tüm ürünlerin organik tarım sertifikası var.

Temel ilkeleri az ve öz işler yapıp hep var olmak ve ayakta kalmak. Köyün var olma durumunu kendi var olma mücadeleleriyle özdeşleştirmişler.

Diğer bir ilkeleri, doğal ve mevsiminde üretmek. Neyi hasat ediyorlarsa onu üretiyorlar. Emek veren kadınların sayısı artmadan tedarik ve satış ağını büyütmek istemiyorlar.

Ürünlerin üzerinde, her üreten kadının bir numarası var. Herkes kendi damak zevkine göre üretim yapıyor. Ürünlerin içine konulan baharatlar tadlar üreticinin özelliği. 

Satışlardan elde edilen gelirden üretenlerin hakları verildikten sonra kooperatife kalan payla köyün ihtiyaçları karşılanıyor ve köyün üniversitede okuyan gençlerine burs veriliyor.

Gelecek için en önemli planları şimdiye kadar yaptıkları gibi dayanışma içerisinde öğrenmek ve yapmaya devam etmek.