S.S. Yaşam Yolu Çevre Kültür Üretim ve Pazarlama Kooperatifi

(Erken Hasat Zeytinyağı)

Yaşam Yolu Çevre Kültür Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin, Ayvalık bölgesinde 32.000 m2 arazide sadece hayvan gübresi kullanılarak geleneksel yöntemlerle üretilen, Ayvalık yöresine ait kendine has aroması olan zeytin yağı 0.8’nin altında asit derecesine sahiptir ve soğuk olarak sıkılmıştır. 

Zeytinin hasat zamanı hem asit oranının hem de aromasının en önemli belirleyicilerindendir. Zeytinler yeşilden siyaha dönmeye başladığı ilk dönemde siyahlaşmasına izin verilmeden yapılan hasata erken hasat denir. Kendine has meyvemsi bir aroması vardır ve iştah açıcıdır. Yüksek oranda antioksidan içerir. Oleik asit oranı düşük olduğundan rafine edilmez. 

Erken hasatta zeytin daha yeşilken toplanıp sıkıldığı için yağ miktarı azdır. Olgun hasatta 4-5 kg zeytinden 1 litre yağ elde edilirken erken hasatta 7-8 kg’dan 1 litre yağ elde edilir. Ama elde edilen yağ yüksek kalitedir.

Sıcak sıkımda kaybolan vitamin ve mineraller aromatik yapıda değişimlere neden olur. Soğuk sıkımda vitamin ve mineral kaybı olmaz, aromatik yapı değişime uğramaz. 

Sıkım tesisinden çıkan yağ hava ve ışıkla temas ettirilmeden, filtrasyon yapılmadan teneke kutulara doldurularak fenol bileşenlerinin ve lezzet kaybı önlenmektedir.