İstanbul Tarım ve Gıda Şenliği’ne Katıldık

YerDeniz Kooperatifi olarak, İstanbul Kent Konseyi, Tarım Gıda ve Su Ürünleri Çalışma Grubu tarafından 19 ve 25 Eylül tarihleri arasında “Tüketen Değil, Üreten İstanbul” şiarıyla düzenlenen İstanbul Tarım Şenliği’ne katıldık. Kentin azalan tarım alanlarını korumak, bin yıllardır devam eden üretim geleneğini ve üreticilerini öne çıkarmak amacıyla düzenlenen şenlikte tarım, gıda ve su ürünleri üzerine söyleşiler, atölyeler, çocuk etkinlikleri gerçekleştirilirken yanı sıra panayır kuruldu. Müze Gazhane’de gerçekleşen etkinliğe, Kadıköy Üretici Pazarı’ndan üreticiler, kooperatifler, ekoloji örgütleri, doğal gıda ve yaşama ilgi duyan pek çok kişi katıldı.

YerDeniz Kooperatifi olarak “Tarım ve Tüketimde Kooperatifçiliğin Önemi” başlıklı söyleşide yer aldık. Tarım Gıda ve Su Ürünleri Çalışma Grubu Eş sözcüsü Berkan Özyer’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide tarım ve üreticilerin durumunu Tarım Orkam Sen’den Nadir Şimşek anlatırken, YerDeniz Kooperatifi’nden Nursel Polat’da kent merkezli kooperatiflerin üretimle, üreticiyle ilişkilerine vurgu yaparak, kentte gıda egemenliği mücadelesinin önemine değindi.

Müze gazhane girişinde farklı semtlerden kooperatiflerin, ekoloji ve gıda alanında çalışan derneklerin, yayıncıların stant açtığı etkinlikte ayrıca kentte üretici olmak isteyenler için yerel tohumlar dağıtıldı. Etkinlik boyunca Gazhane Gönüllüleri’de İETT garajının yeşil alan olarak düzenlemesi için imza topladılar. Anadolu’nun dört bir yanından üreticilerin ürünlerini sergilediğimiz standımıza gelenler ürün / üretici hikayelerimize çok ilgi gösterdiler. Güneşli havanın da etkisiyle şenlik oldukça güzel geçti.