MST’nin 2022 İşgal ve Eylem Kampanyası


Topraksızların, Toprak, Barınma ve Ekmek için Feira de Santana’dan Salvador’a yürüyüşü
20 Nisan 2022

Fotoğraf: MST/BA İletişim Kolektifi ve Jonas Souza
Yazı: Fernanda Alcântara

MST’nin Nisan ayı mücadelelerini ateşleyen Toprak Reformu düşünün duygusu, direnişi ve azmiydi. MST tüm ülke için planladığı eylemlerle uzun bir COVID-19 pandemisi döneminden sonra yüz yüze etkinliklerin yeniden yapılmaya başlamasıyla toprak işgalleri, kamp kurma, yürüyüşler, dayanışma faaliyetleri, gıda dağıtımları, ağaç dikme, kamu kurumları önünde müdahalelerle halk mitinglerini yeniden yapmaya başladı.

Ülkede Endüstriyel tarım modelinin mahkum edilmesi ve toprak reformunun yeniden uygulanması için Nisan ayında harekete geçti. Topraksızlar, toprak, barınma ve ekmek mücadelesini sürdürmek için örgütlenerek Feira de Santana’dan, Salvador Bahia’ya yürüdüler. Yürüyüş sırasında Topraksız Gençlik pedagojik kamplar düzenledi. 26 yıl önce Pará’da 21 topraksız kır işçisinin vahşice öldürüldüğü Eldorado do Carajás Katliamı’nı protesto ettiler.

Nisan ayında Pará eyaletinde bir dizi eylem planlandı. Bu eylemler 17 Nisan 1996’da tarım reformu için toprağın kamulaştırılması talebiyle Belém’e yürüyen 1.500 topraksız kır işçi ailesine, Pará Eyaleti askeri polislerinin tabancalarla, makinalı tüfeklerle gerçekleştirdiği katliamı hatırlatmayı amaçlıyor. Eldorado do Carajás Katliamı’nda 19 topraksız kır işçisi vahşice öldürüldü ve yaralanan 2 kişi ise kısa süre sonra hayatını kaybetti.

Pará’da katliamın yapıldığı yerde Topraksız Gençliğin pedagojik kampı Eldorado do Carajas Katliamı’nın hatırlanmasınına vesile oldu.
Fotoğraf: Icaro Matos

Toprak reformunu savunmak için yürütülen ulusal mücadele kampanyası, ülkenin kuzeyinden güneyine, birçok eyaletteki 50’den fazla yerde Eldorado do Carajás kurbanlarını sembolik olarak anma ve protesto eylemleriyle beraber Nisan ayı sonuna dek devam edecek. Uluslararası faaliyetler MST üyelerinin ve dostlarının katılımını da içeriyor.

Nisan ayı boyunca gerçekleştirilen mücadele dolu etkinliklerden satır başları şöyle…

Bahia Eyaleti Yürüyüşü
Bu yıl MST’nin Bahia Eyalet örgütlenmesi, 110 km’lik tarihi bir yürüyüş organize ederek, toprak reformunun gerekliliği ve önemini anlatarak şehirlerin nüfusu konusundaki tartışmalara katıldı. Kırsal alanda artan şiddeti kınadı. 11-19 Nisan tarihlerinde yürüyüşe tüm eyaletten 3.500 topraksız işçi katıldı.

18 Nisan’da Salvador’daki yürüyüşe yaklaşık üç bin topraksız işçi katıldı ve toprak reformunun yaşadığı tıkanıklığı protesto etmek için INCRA (Ulusal Yerleşim ve Toprak Reformu Enstitüsü) ofisi işgal edildi.
Fotoğraf: MST BA

“Halkın toprak reformu: toprak, barınma ve ekmek için” sloganıyla topraksızlar, Bahia’da bulunan Feira de Santana’dan Salvador Eyaletinin başkentine giderek Fábio Santos ile Marcio Matos’un öldürülmesini protesto ettiler. Halkın toprak reformunun gerekliliğini ve önemini kamuoyuna bir kez daha açıkladılar. 18 Nisan tarihinde sabah saatlerinde Salvador’a ulaşan yaklaşık üç bin kır işçisi Bahia Eyaletinin başkentindeki Ulusal Yerleşim ve Toprak Reformu Enstitüsü’nü (INCRA) işgal etti. Toprak reformunun yaşadığı tıkanıklığı ve INCRA’nın toplumsal hareketler ile eyaletteki kamp ve yerleşim yerlerindeki aile ve köylü üretimi için kamu politikaları oluşturmamasını protesto ettiler.

İşgal et ve diren

MST tarihi boyunca; Halkın toprak reformunu gerçekleştirmek için toprak işgalleri, önemli bir mücadele aracı olmuştur. Yürüyüşe ek olarak, Bahia’daki topraksızlar, eyaletin güney ucundaki Guaratinga’daki Mata Verde çiftliğini işgal eden yaklaşık 105 topraksız aileyi de örgütlediler. Çiftlik toprağı sosyal işlevini yerine getiremez durumda atıl haldeydi. Çiftliğin işgali aileleri barındırmayı ve anayasada belirtildiği gibi federal hükümeti toprak reformu için arazinin kamulaştırılması politikalarına devam etmeye zorlamayı amaçlıyor.

Ceará’da Ipueiras belediyesinde bulunan Fazenda Lagoa dos Veados’u da yaklaşık 80 topraksız aile işgal etti. Bu arazi sosyal işlevini yerine getirememiş halde ve terk edilmiş durumdayken, topraksız ailelerin ise çalışacak arazileri yoktu. MST, Ceará eyaleti hükümetinin araziyi satın almasını talep ediyor çünkü 22 Haziran 2021 tarihli ve Wilson Brandão yasası olarak adlandırılan 17.533 sayılı Kanun uyarınca devlet, aileleri yerleştirmek için arsa satın alabilir.

16 Nisan’da ise yaklaşık 170 topraksız işçi Rio Grande do Norte’de verimsiz bir araziyi yeniden işgal etti. 2016 yılında önceden işgal edilmiş olan çiftlik, eyaletin kuzey kıyısındaki Barra de Maxaranguape belediyesinde bulunuyor. Yaklaşık 1.500 hektarlık bu alan gayrimenkul spekülasyonunun yoğun olduğu bir bölgede olup toprağın sosyal işlevini karşılamamaktadır.

Nisan ayı mücadele kampanyası eylemlerinin bir parçası olarak MST Rio Grande do Norte’de büyük mülkleri işgal ediyor.
Fotoğraf: MST RN

Ayrıca 17 Nisan’daki Uluslararası Köylü Mücadeleleri Günü’nde 200 kadar topraksız aile eyaletin kuzey kıyısında olan Rio Grande do Norte’nin Rio do Fogo belediyesinde bulunan yaklaşık 950 hektarlık verimsiz bir araziyi işgal etti. Aileler tarafından işgal edilen alan Paraíso dos Carajas olarak isimlendirildi.

Pará’daki Santa Luzia’daki Quintino Lira Kampı’nın aileleri de Cambará çiftliğinde sembolik bir işgal düzenledi. Makinalar koruma alanını ve topraksız ailelerin tarlalarını yok etmek için kullanıldı. Eylem bölgedeki çiftlik sahibi, Dörtgen Kilise papazı ve Brezilya İşçi Partisi (PTB) Federal Milletvekili olan Joshua Bengtson’ın imzaladığı ve görmezden geldiği anlaşmayı garanti altına almayı amaçlıyor.

18 Nisan 2022 Pazartesi günü Paraíba’da MST’den yaklaşık 50 aile, gün ağarırken Caúpraora belediyesine bağlı Maravilha’da işgal gerçekleştirdi. Topraksızlara göre tesis iflas etmiş durumda. Toprak reformu programına dahil edilmesi gerekiyor ancak mal sahipleri, devlet ve federal yönetim tarafından sunulan müzakere teklifini kabul etmiyor. Pernambuco eyaletine borçlu olan şirketin alanı, gıda ekimi için büyük bir potansiyele sahip olduğu ve terk edildiği için 2016 yılında Eldorado do Carajás kurbanlarının anısına topraksızlar tarafından önceden işgal edilmişti.

Eldarado do Carajas Şehitleri Anısına

Amazon Bölgesi

Amazon Topraksız Gençliği Para Eyaleti Eldarado do Carajas’ta S. Curve 16. Oziel Alves Topraksız Gençliği Pedagojik Kampını yüz yüze toplantı ile gerçekleştirdi. 13-17 Nisan tarihleri arrasında yapılan kamp faşisme karşı direniş ve mücadelenin sürdürülmesi için umut yarattı. Para, Maranho ve Tocantins Eyaletlerinden 150’den fazla genç kampa katıldı.

Uluslararası Köylü Mücadeleleri Günü Topraksız Gençlik tarafından Eldarado do Carajas Katliamından beri 26 yıldır mücadelenin ruhuna uygun olarak anılmaktadır. Topraksız Gençlik katliamın yapıldığı yerde tarım işverenleri tarafından ülkenin heryerinde vahşice öldürülenkır işçilerinin anısını yaşatmak için yeniden çağrı yaptı.

Roraima’da Eldarado do Carajas katliamında öldüürlen 21 kır işçisinin anısına 21 ağaç dikildi. Eylem aynı zamanda Mucajaí’deki Düşler Topluluğu yerleşiminde “Ağaç Dikme ve Sağlıklı Gıdalar Üretme Ulusal Planı”nın bir parçasıydı.

MST, taleplerini Maranhão eyaletinin başkenti olan São Luís’de INCRA’ya, Maranhão Toprakları Enstitüsü’ne (ITERMA) ve İnsan Hakları ve Halk Katılımı Sekreterliği’ne (Sedihpop) iletti. Her üç toplantıda tekrarlanan noktalar arazi düzenlemesi ve endüstriyel tarımın nehirlerin kirlenmesi ile büyük mülkler tarafından geleneksel bölgelerin sürekli istilasına neden olan ve Matopiba bölgesinde kontrolsüz ilerlemesi nedeniyle eyalet genelinde meydana gelen yoğun tarımsal çatışmalarla ilgili suçlama idi.

Otoyolun S eğrisindeki şerit kapatma eylemiyle, endüstriyel tarımın kırsal kesimdeki işçilere yönelik şiddeti de kınadı.
Fotoğraf: Icaro Matos

Güneydoğu Rio de Janeiro’da yaklaşık 150 MST eylemcisi merkezdeki INCRA binasının çevresini işgal etti. Eyalette MST tarafından düzenlenen dört bölgesel yürüyüş, Candelaria Kilisesi’nde buluşarak kortej halinde toprak reformu politikasından sorumlu Enstitü olan INCRA binasına yürüdü. Gercina Mendes işgalinde Topraksız aktivistler mücadele kampanyası kapsamında sembolik bir eylem için Mirante do Paranapanema’da toplandı. Bu eylem Kızıl Nisan mücadelelerinin tarihini ve bu yılki ulusal kampanyayı bir kez daha hatırlattı, toprak reformu mücadelesini ve Pontal of Paranapanema’nın kamu arazilerini tartışmaya açtı.. Kapanış töreninde ayrıca baharın gelişi için kamp alanına ağaç dikimi gerçekleşti.

Ribeirão Preto’daki Mário Lago yerleşimine de Eldorado dos Carajás Katliamı kurbanlarının anısına 21 fidan dikildi. Neusa Paviate ormanı, Yellow Ipê ve birçok Guandu balkabağı, ayçiçeği, papaya, baru, hurma, narenciye, biber, kişniş vb. tohumlar dahil 21 yeni fide aldı. Andradina Bölgesi’ndeki Pereira Barreto belediyesinde de Eldorado do Carajás için sembolik bir eylem vardı. Hafta sonu aynı zamanda Marielle Vive (Marielle Yaşıyor) kampında toprak
reformunu savunmak için dayanışma içinde gerçekleştirilen siyasi bir gösteriyle kutlandı. São Paulo’daki MST, Campinas Metropolitan Bölgesi’ndeki Valinhos’ta bulunan kampta dört yıldır süren direnişi kutladı ve 10 Nisan Pazar günü kampa karşı meydana gelen art arda iki silahlı saldırı sırasında yaşanan terör anlarının ardından işgalin aktif direnişini kutladı.

São Paulo’daki Marielle Vive kampında dayanışmada siyasi gösteri
Fotoğraf: Edylei Gomes ve Elineo Meira (@ photography.75)

Güney
16 Nisan Cumartesi sabahı kuzey Paraná’daki kamplardan gelen aileler Herdeiros da Luta de Porecatu, Forestópolis ve Centennial do Sul belediyelerinde yürüyüşler ve gıda dağıtımları düzenlediler. Eylemler Luta de Porecatu, Zilda Arns, Manoel Jacinto Correia ve Fidel Castro topluluklarını içeriyordu. Dağıtımlardan önce kamptaki aileler, gıda dağıtımının yapıldığı belediyelerin mahallelerine doğru yürüyüşe geçti. İçinde ekmek, kek, süt ve sütlü içeceklerden oluşan toplam 110 toprak reformu gıda sepeti dağıtıldı.

MST aileleri Paraná’nın kuzeyinde toprak reformu gıda sepeti dağıtarak, dayanışma eylemleri yürütüyor.
Fotoğraf: Ceres Hadich, Diego Ferreira, Nickely Galdino ve Hellen Figueiredo

Geçen hafta şehirden 2.500’den fazla işçi, köylü ve yerli halk Curitiba sokaklarında yürüdü. Kampanyanın iki gününde 500’den fazla MST aktivistini ağırlayan Curitiba Metropolitan Bölgesi’nin Campo Slim’deki Nova Esperança Topluluğunda on ton toprak reformu yemeği dağıtıldı. Yiyecekler Nova Esperança ailelerine ve ayrıca bölgedeki yerli topluluklara bağışlandı.

MST ayrıca, Güney Bölgesindeki Paraná, Rio Grande do Sul ve Santa Catarina eyaletlerinde yaklaşık 30 MST üyesinin olduğu Vinte e cinco de Mayo Okulu’ndaki bir etkinlikte “Sağlıklı Gıdalar Üreten Ağaçlar Dikme” ulusal planını tartışmak için bir araya geldiler. Fraiburgo / SC Fraiburgo’daki Vitoria da Conquista yerleşiminde gerçekleştirilen eylemde, çevre kriziyle ilgili oluşumlar ve çalışmalar ile gün boyu devam eden konuşma halkası vardı. Her eyaletin deneyimlerinin paylaşılması ve bölgedeki eylemlerin planlanması da eylem programında yer alıyordu. Orta Batı MST tarafından Brezilya ve çevresinde iki sembolik müdahale gerçekleştirildi. MST aktivistleri 6 Nisan sabahı Brasilia, Distrito Federal’deki Ulusal Eğitim Geliştirme Fonu (FNDE) binasının önünde protesto gösterisi düzenlediler.

Gösteri, son haftalarda ortaya çıkan Eğitim Bakanlığı (MEC) ve FNDE ile ilgili yolsuzluk vakalarını kınadı. 8 Nisan’da Tarım, Hayvancılık ve Tedarik Bakanlığı (MAPA) önünde protesto gösterisi düzenlendi. Gösteri, federal senatoda incelemede olan zehir paketinin onaylanma girişimini kınadı. Göstericiler, tarım kimyasalları içeren gıda maddelerinin kullanımı ve tüketiminin yol açtığı ölüm ve hastalıklarla benzerlik kurmak amacıyla mezarlığı temsil etmek için mezar taşları, soya fasulyesi ve kemikler kullandılar.

Goiás eyaletinde, topraksızlar ayrıca 1.000’den fazla ağaç fidanı dikti, 2.000’den fazla tarım reformu gıdası içeren sepet eyalette dağıtıldı ve Nisan ayı mücadele kampanyasını eyaletteki halk hareketleri ve ortak örgütlerle bütünleştiren çeşitli eylemler yapıldı.

Kuzeydoğu Rio Grande do Norte’deki MST Kültür Kolektifi 16 Nisan’da, Francisco El Hombre grubunun Natal’deki gösterisi sırasında bir müdahale düzenledi. Toprak reformu için mücadele gününün arifesinde grupla yapılan ortaklık, hareketin örgütlenmesi için temel boyutlar olarak sanat ve kültürün önemini yineledi. Bahia MST örgütlülüğü, eyalet yürüyüşü sırasında Amélia Rodrigues belediyesindeki de dahil olmak üzere çeşitli eylemler gerçekleştirdi. Şehre varıldığında, Quilombo Remanescente da Pinguela’da dayanışma ruhuyla fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. Quilombo lideri Bayan Rita’nın anısına ağaç dikme etkinliğine topluluğun tümü katıldı. 18 Nisan’da MST, Sergipe eyaletindeki Aracaju’da Eldorado do Carajás Katliamı’nda ölenlerin onuruna INCRA ofisinin önünde bir gösteri düzenledi. Protestocular sabah 8’den itibaren ofisin etrafını sardı.

Uluslararası

Küba Havana’da ki Marianao’da, Eldorado do Carajás Katliamı’nda ölenlerin anısına ağaçlar dikildi. Granma eyaletinin başkenti Bayamo’da, Eldorado do Carajás Katliamı’nda ölen 21 topraksız işçinin anısına ağaçlar dikildi. Uluslararası bir dayanışma ruhu ile bayraklar, şiirler, şarkılar ve tezahüratlarla ölenler anıldı.

Samora Machel Tugayı, Zambiya Sosyalist Partisi ile birlikte katliamın 26. yılında sembolik bir ağaç dikimi düzenledi.
Fotoğraf: Iris Pacheco

Samora Machel Tugayı ve Zambiya Sosyalist Partisi, enternasyonalist dayanışma ruhuyla bayraklar, şiirler, şarkılar ve tezahüratlarla, Carajás Eldorado Katliamı’nın 26. Yıldönümü anısına sembolik bir ağaç dikimi düzenledi.

Topraksız mücadelenin diğer eylemlerinin Nisan ayı boyunca birçok eyalette gerçekleşmesi bekleniyor. MST, 500 yıldan fazla süredir devam eden toprağın yağmalanması ve çok az elde toplanmasına karşı meşru mücadelede ölenlerin onuruna, Brezilya’da açlık ve kırsal kalkınma mücadelesi için gerekli ve acil bir siyasi proje olarak halkın tarım reformu mücadelesinde ısrar etmeye devam ediyor.

Sadece işçilerin elinde paylaşımla dağıtılan topraklar açlığın sona ermesine yardımcı olacaktır.

  • Solange Engelmann tarafından düzenlenmiştir.