Refikler Komünü’nde yaşanan cinsel tacizlerle ilgili açıklamamızdır;

Yerdeniz ve Göztepe Kooperatifi kadınları olarak Antalya Gıda Topluluğu’nun yayımladığı ifşa metni (ek-1) ile başlayan sürecin bugüne kadar yakın takipçisi olduk. Bir yandan ilişkilerimiz devam ederken bir yandan sorularımızı sorduk (ek-2) bir yandan da araştırma ve anlama sürecini ilerlettik…

Bu süreçte özellikle Refikler Komünü kadınları ile bileşeni olduğumuz Kır Kent Ağı’ndan Kadınlar olarak 2 toplantı yaptık ve sorularımızı sormaya devam ettik. Ayrıca Komünün diğer üyelerinden bazıları ile de görüşmelerimiz oldu.

Görüşme ve toplantılar sonrasında Refikler Komünü yaşanan taciz olayını ve bu olaydaki kendi sorumluluğunu kabul eden, tacize uğrayan kadınlardan ve kamuoyundan özür dileyen bir metni bizlerle paylaştı. (ek-3)

Biz de farklı kooperatiflerden kadınlar olarak metnin sadece bizlerle paylaşılmasının yeterli olmadığını belirtip, çeşitli platformlarda paylaşılmasını istedik. Sorduğumuz somut sorulara, somut cevaplar alamadık.

Ayrıca süreçte daha net adımlar atılması gerektiği yönündeki düşüncelerimizi kendilerine ilettik. Karşılığında bize konuyla ilgili hala iç tartışma yürüttüklerini ve bundan farklı olarak somut bir adım atmayı düşünmediklerini ifade ettiler.

Kır Kent Ağı’ndan kadınlar olarak cinsel şiddet, taciz, cinsel saldırı gibi konularda Refikler Komünü’nün bugüne kadarki tutumunda pek çok eksiklik görüyor, tepkisini yeterli bulmuyoruz. Refleks gösterme noktasında atıl ve hatta niyetsiz görüyoruz. Bundan sonra yaşanabilecek olası cinsel taciz, saldırı ya da şiddet vakalarında nasıl bir tavır alacakları bizim açımızdan hala net değildir.

Refikler Komünü ile cinsel suçlara karşı gerekli ve yeterli duyarlılığı göstermediği ve bu konuda atılması gereken adımları atmadığı için gerek sosyal gerek ticari tüm ilişkilerimizi kestiğimizi bildiririz.

YerDeniz Kooperatifi

Göztepe Kooperatifi

Devrek Güneşi Kooperatifi

ek-1: Antalya Gıda Topluluğu’nun yayımladığı ifşa metni

ek-2: Taciz beyanına dair açıklama isteği

ek-3: Refikler Komünü’nün paylaştığı metin