Gıda Egemenliğinin 25. Yılı Buluşması Hakkında

Kadıköy İBB Üretici ve Kooperatifler Pazarı, Pazar Komisyonu 28 Kasım 2021’de gerçekleşen etkinliğe dair bazı yanlış anlaşılmaları gidermek adına bu yazıyı kaleme almıştır.

Bu etkinlik öncelikli olarak pazarın özneleri tarafından, La Via Campesina’nın Gıda Egemenliğinin 25. Yılı sebebiyle yapılan açık çağrıya cevap olarak organize edilmiştir. Bu yazıda,  gıda egemenliği mücadelesinin bir parçası olan tüm bileşenler kendi yerelinde harekete geçmeye, bu mücadeleyi görünür kılacak etkinlikler yapmaya ve bu etkiniklerden içerikleri La Via Campesina’yla paylaşmaya çağrılmıştır. Biz de bileşenlerine mal olmuş bu mücadeleyi ve tahayyülü yürekten sahiplenmiş özneler olarak, “Umudu Küreselleştir, Mücadeleyi Küreselleştir” sloganı çerçevesinde, İstanbul’dan dünyanın dört bir yanındaki öznelerle Gıda Egemenliği çatısı altında dayanışmak amacıyla bu etkinliği organize ettik.

Etkinlikten haftalar önce tarafımızdan La Via Campesina’ya web sitesindeki iletişim kanalı üzerinden etkinlik tasarımızı, amacımızı anlatan, dayanışma talep eden ve içerik kullanımına dair izin isteyen bir mail atıldı. Bu maile cevap alınamamış olduğu için, etkinlik tarihinin yaklaşmasıyla beraber aynı kanalla ikinci defa bir hatırlatma maili atıldı. Ne yazık ki bu maile de cevap alamadık.

Etkinlikteki sergide, duyuru afişlerinde ve pankartlarda La Via Campesina’nın web sitesinde kamuya açık olarak paylaştığı içerikler ve sloganlar kullanılmış, sergide kaynakça gösterilmiş ve sosyal medyada paylaşılan içeriklerde La Via Campesina instagram hesabı etiketlenmiştir. Kullanılan çizimlerden ve afişlerden La Via Campesina logosu kaldırılmamış, açık çağrıya referans olması, etkinliğin fikri ve politik arkaplanını ifade etmesi ve içeriklerin alındığı kaynağın belirtilmesi adına bilhassa bırakılmıştır.

Çiftçi-Sen websitesi üzerinden kamuya duyurulan yazıda belirtilen rahatsızlık üzerine La Via Campesina logosu afişlerden derhal kaldırılmış ve paylaşımlar yenilenmiştir. Ancak belirtmek isteriz ki tarafımıza ulaştırıldığı söylenen uyarı maili bize ulaşmamıştır. La Via Campesina’ya nazik mailleri ve iyi dilekleri için teşekkür eder, bu yazıyla etkinliğin amacına ve süreçlere dair iyi niyetimizin ve dayanışmamızın açıklık kazandığını umar, yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğimiz için özür dileriz.

Kadıköy İBB Üretici ve Kooperatifler Pazarı

Pazar Komisyonu

About the 25th Anniversary Meeting of Food Sovereignty,

Kadıköy İBB Producer and Cooperatives Bazaar Commission has written this article in order to clear up some misunderstandings about the event that took place on November 28, 2021.

This event was primarily organized by bazaar participants in response to the open call of La Via Campesina for the 25th Anniversary of Food Sovereignty. In this call, all components that are part of the struggle for food sovereignty are invited to take action locally, to organize events that will make this struggle visible and to share the contents of these events with La Via Campesina. We, as subjects who wholeheartedly embraced this struggle and vision, organized this event in order to cooperate with people all over the world from Istanbul under the umbrella of Food Sovereignty, within the framework of the slogan “Globalize Hope, Globalize Struggle”.

Weeks before the event, an e-mail was sent to La Via Campesina via the communication channel on the website, explaining our event design, our purpose, requesting solidarity, and asking permission for the use of content. Since there was no response to this e-mail, a reminder e-mail was sent to the same channel for the second time as the event date approached. Unfortunately, we did not receive a response to this e-mail either.

Contents and slogans publicly shared on La Via Campesina’s website were used in the exhibition, announcement posters and banners in the event, source was given in the exhibition and La Via Campesina instagram account was tagged in the contents shared on social media. La Via Campesina logo was not removed from the drawings and posters used, it was specifically left as a reference to the open call, to express the idea and political background of the event, and to indicate the source from which the contents were taken.

The La Via Campesina logo was immediately removed from the posters and the posts were renewed, due to the inconvenience stated in the article announced to the public on the Çiftçi-Sen website. However, we would like to point out that the warning e-mail that is said to have been delivered to us has not reached us. We would like to thank La Via Campesina for their kind e-mails and well wishes, we hope that with this statement, our goodwill and solidarity regarding the purpose of the event and the processes have become clear, and we apologize for causing misunderstandings.

Kadıköy İBB Producer and Cooperatives Bazaar

Bazaar Commission